Czy lampa UV może powodować uczulenia?

Lampa UV a uczulenia

Gdy szukamy przyczyn reakcji alergicznych które wystąpiły po zrobieniu paznokci hybrydowych, zazwyczaj głównymi podejrzanymi stają się produkty takie jak lakier hybrydowy (sprawdź też: co to jest lakier hybrydowy), czy aceton. Jest to spowodowane chemicznym składem tych produktów, który w przypadku niektórych producentów może wywoływać reakcje uczuleniowe (sprawdź też: uczulenie na lakier hybrydowy). Oczywiście stosując produkty nie zawierające szkodliwych substancji, zmniejszamy ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jaki wpływ na uczulenia ma lampa UV?

Lampa UV a reakcje alergiczne

Światło ultrafioletowe samo w sobie nie jest szkodliwe pod kątem występowania reakcji uczuleniowych. Punktem zapalnym może być moment gdy używamy lampy niskiej jakości, przez co niedostateczna ilość światła nie utwardza stylizacji hybrydowej. Nie do końca utwardzone hybrydy mogą powodować że potencjalnie uczulające substancje z lakieru hybrydowego są aktywne w kontakcie z płytką.

Jaką lampę UV wybrać?

Nasz wybór powinien być podyktowany nie tylko ceną, ale również jakością, i komfortem użytkowania. Pamiętajmy że szybkość schnięcia lakierów zależy od mocy lampy, dlatego warto wybierać te o większej mocy. Jeżeli planujesz utwardzać lakier hybrydowy i żel akrylowy, najlepszym wyborem będzie lampa UV 36 W, która jest wyposażona w 4 świetlówki o mocy 9 W. Ważnym elementem jest kształt lampy, te zamknięte są dużo skuteczniejsze ponieważ ich dno odbija światło i nie wypuszcza go na zewnątrz. Lampy w kształcie mostków, są mniej skuteczne gdyż światło ucieka z nich na zewnątrz zamiast koncentrować je na paznokciach.

Żywotność żarówek w lampach UV

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo wytrzymują żarówki w lampie UV. Ich żywotność jest zależna od wielu czynników, między innymi od częstotliwości używania oraz jakości użytych żarówek. Warto brać pod uwagę zalecenia producenta, i kontrolować czy wszystkie żarówki są w pełni sprawne, co pozwoli uniknąć problemów z utwardzaniem stylizacji hybrydowej. Jeżeli żarówki zaczynają mrugać, lub świecą mniej intensywnie od pozostałych, to sygnał że należy je wymienić.

3 Komentarze

 1. Sie 12 2018 o godzinie 8:53 PM
  Małgosia

  Dużo osób wypowiada się na temat uczuleń, ale nikt nie powiedział, że lampa może być głównym aspektem problemu. Dziękuję.

 2. Sty 08 2019 o godzinie 11:40 PM
  Doris

  Ja mam chyba uczulenie na lampę ledową, wcześniej jak robiłam na UV było ok, ale jak zmieniłam na led to mam wysypkę na palcach już po godzinie od zastosowania. Dzisiaj malowałam próbniki i tylko wkładałam do lampy i już całe palce w wysypce.

 3. Lis 03 2019 o godzinie 10:18 PM
  Marta

  Bardzo fajna strona. Z niecierpliwością czekam na następny post!