Czy lampa UV może powodować uczulenia? 24 marca 2018 – Kategoria: Porady

Lampa UV a uczulenia

Gdy szukamy przyczyn reakcji alergicznych które wystąpiły po wykonaniu manicure hybrydowego, zazwyczaj głównymi podejrzanymi stają się produkty takie jak lakier hybrydowy, czy aceton. Jest to spowodowane chemicznym składem tych produktów, który w przypadku niektórych producentów może wywoływać reakcje uczuleniowe. Oczywiście stosując produkty nie zawierające szkodliwych substancji, zmniejszamy ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jaki wpływ na uczulenia ma lampa UV?

Lampa UV a reakcje alergiczne

Światło ultrafioletowe samo w sobie nie jest szkodliwe pod kątem występowania reakcji uczuleniowych. Punktem zapalnym może być moment gdy używamy lampy niskiej jakości, przez co niedostateczna ilość światła nie utwardza stylizacji hybrydowej. Nie do końca utwardzone hybrydy mogą powodować że potencjalnie uczulające substancje z lakieru hybrydowego są aktywne w kontakcie z płytką.

Jaką lampę UV wybrać?

Nasz wybór powinien być podyktowany nie tylko ceną, ale również jakością, i komfortem użytkowania. Pamiętajmy że szybkość schnięcia lakierów zależy od mocy lampy, dlatego warto wybierać te o większej mocy. Jeżeli planujesz utwardzać lakier hybrydowy i żel akrylowy, najlepszym wyborem będzie lampa UV 36 W, która jest wyposażona w 4 świetlówki o mocy 9 W. Ważnym elementem jest kształt lampy, te zamknięte są dużo skuteczniejsze ponieważ ich dno odbija światło i nie wypuszcza go na zewnątrz. Lampy w kształcie mostków, są mniej skuteczne gdyż światło ucieka z nich na zewnątrz zamiast koncentrować je na paznokciach.

Żywotność żarówek w lampach UV

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo wytrzymują żarówki w lampie UV. Ich żywotność jest zależna od wielu czynników, między innymi od częstotliwości używania oraz jakości użytych żarówek. Warto brać pod uwagę zalecenia producenta, i kontrolować czy wszystkie żarówki są w pełni sprawne, co pozwoli uniknąć problemów z utwardzaniem stylizacji hybrydowej. Jeżeli żarówki zaczynają mrugać, lub świecą mniej intensywnie od pozostałych, to sygnał że należy je wymienić.