Na co są narażone profesjonalne stylistki paznokci?
Bardzo często w gabinetach kosmetycznych w kwestii higieny i zdrowia główny nacisk jest kładziony na dobro klienta, przez co zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Wiele osób bagatelizuje pracę przy użyciu środków chemicznych, co może prowadzić do chorób skóry oraz układu oddechowego. W dzisiejszym artykule zagłębimy się w kwestie zagrożenia związanego z pracą przy stylizacjach paznokci oraz podsuniemy Wam kilka wskazówek, jak je minimalizować. Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Jak minimalizować zagrożenie podczas pracy z klientami
2. Praca jako stylistka paznokci, a ryzyko
1. Kontakt ze składnikami chemicznymi
Podczas pracy przy stylizowaniu paznokci, jesteśmy nieustannie narażeni na kontakt ze środkami chemicznymi. Praktycznie każdy produkt związany z pielęgnacją i stylizacją paznokci lub odkażaniem narzędzi jest produkowany na bazie chemicznych komponentów. Niektóre z nich mogą działać podrażniająco na układ oddechowy i skórę, powodując uszkodzenia i uczulenia. Na szczęście firmy zajmujące się wytwarzaniem profesjonalnych kosmetyków, coraz częściej rezygnują z najgroźniejszych dla zdrowia składników, co jest spowodowane bardziej rygorystycznymi przepisami ze strony Unii Europejskiej. Mimo wszystko pamiętajmy, aby przy kontakcie z preparatami chemicznymi zachowywać szczególną ostrożność. Dodatkowo wybierajmy wyłącznie produkty do stylizacji paznokci nie zawierające szkodliwych substancji, takich jak DBP, toluen, czy formaldehyd, które mogą powodować silne podrażnienia.
2. Ochrona dłoni
Ochrona dłoni to jeden z podstawowych środków ostrożności podczas pracy przy użyciu środków chemicznych. Pamiętajmy jednak, że stosowane często rękawiczki mogą być przyczyną niechcianych zmian wywołanych przez uczulenie na lateks lub talk. Skóra przyduszana przez lateksowe rękawiczki, na których znajdują się pozostałości środków chemicznych może prowadzić do uszkodzenia naturalnego płaszcza ochronnego dłoni. Dodatkowym aspektem, który może negatywnie wpływać na skórę jest częste moczenie oraz praca w wilgotnym środowisku. Pamiętajmy więc o zdejmowaniu rękawiczek w każdej przerwie od zabiegów oraz stosujmy kremy ochronne, które wspomogą regenerację dłoni.
3. Kontakt ze skórą innych osób
Podczas wykonywania manicure i pedicure jesteśmy nieustannie narażeni na kontakt ze skórą innych osób, która może przenosić zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybiczne. Drobnoustroje bardzo łatwo przedostają się do uszkodzonego naskórka, co może wywoływać bardzo negatywne konsekwencje. To dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas pracy z narzędziami, które mogą uszkodzić skórę. Jeżeli na Twoich dłoniach znajdują się skaleczenia, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu ich i odseparowaniu od narzędzi. Dezynfekcja pełni tutaj bardzo ważną rolę, dlatego odkażajmy dłonie i narzędzia przed pracą z kolejnym klientem.
4. Chemiczne opary
Środki chemiczne, których używamy podczas pracy przenikają do całego otoczenia gabinetu, przez co profesjonalne stylistki paznokci bardzo często cierpią na przewlekłe zapalenie spojówek oraz uszkodzenia błony śluzowej nosa. Powietrze wypełnione chemicznymi oparami może powodować astmę, przewlekły kaszel, a nawet podrażnienie jamy śluzowej ust oraz gardła. Właśnie dlatego wentylacja odgrywa bardzo istotną rolę w bezpieczeństwie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Pamiętajmy więc o regularnym wietrzeniu lokalu, w którym pracujemy oraz o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza podczas pracy.
Praca jako stylistka paznokci to częściowe ryzyko
Oczywiście praca przy zabiegach manicure i pedicure niesie ze sobą pewne ryzyko, tak jak w przypadku wielu innych zawodów. Jeżeli jednak będziemy używali nieszkodliwych produktów do paznokci, stosowali się do podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa miejsca pracy oraz wskazówek, o których wspomnieliśmy, możemy całkowicie zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożenia.
Każdy zawód może być szkodliwy jeżeli nie przestrzega się podstawowych zasad BHP. Czasami w salonach manicure rzeczywiście szwankuje wentylacja, dlatego warto zwracać na nią uwagę.
Zapomnieliście wspomnieć o syndromie tuneli nadgarstków. Bardzo ciężka choroba przez wieloletnie zaciskanie palców i dłoni trzymając palce klientek i pędzelków. Bardzo bolesne i nieprzespane noce. Choroba raczej nieodwracalna. Bywa że operacja nie przywraca równowagi w krążeniu krwi dłoni.