Zawodowe choroby stylistek paznokci

Na co są narażone profesjonalne stylistki paznokci?

Bardzo często w gabinetach kosmetycznych w kwestii higieny i zdrowia, główny nacisk jest kładziony na dobro klienta, przez co zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Wiele osób bagatelizuje pracę przy użyciu środków chemicznych, co może prowadzić do chorób skóry oraz układu oddechowego. W dzisiejszym artykule zagłębimy się w kwestie zagrożenia związanego z pracą przy stylizacjach manicure i pedicure (sprawdź też: manicure bez tajemnic), oraz podsuniemy Wam kilka wskazówek jak je minimalizować.

1. Kontakt ze składnikami chemicznymi

Podczas pracy przy stylizowaniu paznokci, jesteśmy nieustannie narażeni na kontakt ze środkami chemicznymi. Praktycznie każdy produkt związany z pielęgnacją, i stylizacją paznokci lub odkażaniem narzędzi jest produkowany na bazie chemicznych komponentów. Niektóre z nich mogą działać podrażniająco na nasz układ oddechowy i skórę, powodując uszkodzenia i uczulenia. Na szczęście firmy zajmujące się wytwarzaniem profesjonalnych kosmetyków, co raz częściej rezygnują z najgroźniejszych dla zdrowia składników, co jest spowodowane bardziej rygorystycznymi przepisami ze strony Unii Europejskiej. Mimo wszystko pamiętaj aby przy kontakcie z preparatami chemicznymi zachowywać szczególną ostrożność. Dodatkowo wybieraj wyłącznie produkty do stylizacji paznokci nie zawierające szkodliwych substancji takich jak DBP, toluen, czy formaldehyd, powodujących silne podrażnienia.

2. Ochrona dłoni

Ochrona naszych dłoni, to jeden z podstawowych środków ostrożności podczas pracy przy użyciu środków chemicznych. Pamiętajmy jednak, że często stosowane rękawiczki mogą być przyczyną niechcianych zmian, wywołanych przez uczulenie na lateks lub talk. Skóra przyduszana przez lateksowe rękawiczki, na których znajdują się pozostałości środków chemicznych może prowadzić do uszkodzenia naturalnego płaszcza ochronnego dłoni. Dodatkowym aspektem który może negatywnie wpływać na naszą skórę jest częste moczenie, i praca w wilgotnym środowisku. Pamiętaj o zdejmowaniu rękawiczek w każdej przerwie od zabiegów, oraz stosuj kremy ochronne które wspomogą regenerację dłoni.

3. Kontakt ze skórą innych osób

Podczas pracy przy stylizacjach manicure i pedicure, jesteśmy nieustannie narażeni na kontakt ze skórą innych osób, która może przenosić zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybiczne. Drobnoustroje bardzo łatwo przedostają się do uszkodzonego naskórka, co może wywoływać bardzo negatywne konsekwencje. To dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas pracy z narzędziami które mogą uszkodzić skórę. Jeżeli na Twoich dłoniach znajdują się skaleczenia, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu ich, i odseparowaniu od narzędzi. Dezynfekcja pełni tutaj bardzo ważną rolę, dlatego odkażaj dłonie i narzędzia przed pracą z kolejnym klientem.

4. Chemiczne opary

Środki chemiczne których używamy podczas pracy przenika do całego otoczenia gabinetu, przez co profesjonalne stylistki paznokci bardzo często cierpią na przewlekłe zapalenie spojówek czy uszkodzenia błony śluzowej nosa. Powietrze wypełnione chemicznymi oparami, może powodować astmę, przewlekły kaszel, a nawet podrażnienie jamy śluzowej ust, czy gardła. Właśnie dlatego wentylacja odgrywa bardzo istotną rolę w bezpieczeństwie naszym, oraz naszych klientów. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczenia w którym pracujesz, oraz o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza podczas pracy.

Praca jako stylistka paznokci to częściowe ryzyko

Oczywiście praca przy stylizacjach manicure i pedicure, niesie ze sobą pewne ryzyko, jak w przypadku wielu innych zawodów. Jednak jeżeli będziemy używali nieszkodliwych produktów, stosowali się do podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa miejsca pracy, oraz wskazówek o których wspomnieliśmy, możemy całkowicie zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożenia.

1 Komentarz

  1. Lut 02 2018 o godzinie 7:29 PM
    Milena

    Każdy zawód może być szkodliwy jeżeli nie przestrzega się podstawowych zasad BHP. Czasami w salonach manicure rzeczywiście szwankuje wentylacja, dlatego warto zwracać na nią uwagę.