Koszyk

WYSYŁKA OD 9.99 ZŁ | DARMOWA DOSTAWA OD 99.99 ZŁ

Jaki pilniczek do paznokci wybrać?

Jaki pilniczek do paznokci wybrać?

Jaki pilnik do paznokci wybrać?

Wśród akcesoriów do paznokci znajdziemy szeroki wybór polerek i pilników, które wbrew pozorom znacznie się od siebie różnią. Decydując się na poszczególny model, musimy wziąć pod uwagę jego kształt, materiał, z którego został wykonany oraz gradację, czyli ziarnistość. Są to czynniki decydujące o przeznaczeniu narzędzia, mające istotny wpływ na wykonywany zabieg. Co zatem jeszcze warto o nich wiedzieć? Jaki pilniczek wybrać do paznokci naturalnych, a jaki do żelowych? W dzisiejszym wpisie rozwiejemy wszelkie wątpliwości! Zapraszamy do lektury naszego poradnika!


W tym artykule znajdziesz:
1. Rodzaje pilników do paznokci
2. Co to jest gradacja pilnika?
3. Jaki kształt pilnika wybrać?
4. Jaki wybrać pilnik do paznokci naturalnych?


Rodzaje pilników do paznokci

Pilniki do paznokci różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane, kształtem, wielkością oraz ziarnistością. Zacznijmy więc od rozróżnienia surowców, z których zostały wykonane. Na rynku produktów do manicure znajdziemy między innymi:

 • pilniki papierowe,
 • pilniki szklane,
 • pilniki metalowe,
 • pilniki krzemowe,
 • pilniki teflonowe,
 • pilniki szafirowe,
 • pilniki z piaskowca.

Największą popularnością cieszą się pilniki papierowe, które wychodzą bardzo korzystnie cenowo, a oprócz tego za sprawą nowoczesnej technologii są niezwykle wytrzymałe. Tym nie szkodzi ani woda, ani płyny do dezynfekcji, dzięki czemu można ich naprawdę długo używać, zachowując przy tym wszelkie wymogi higieniczne. Kolejnymi pilnikami godnymi uwagi są te wykonane ze szkła, które najlepiej sprawdzają się w pracy z naturalną płytką. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że ze względu na ryzyko zbicia się szkła, używanie ich w profesjonalnym gabinecie może być obarczone pewnym ryzykiem. Te mniej popularne to pilniki metalowe, które ze względu na mniejszą elastyczność oraz twardszą strukturę mogą powodować rozwarstwianie paznokci, w efekcie czego są coraz rzadziej wybierane zarówno przez domowe amatorki, jak i profesjonalne stylistki. Podobnie wygląda sytuacja z pilnikami krzemowymi, szafirowymi, teflonowymi i tymi wykonanymi z piaskowca, które choć są trwałe i wytrzymałe to z powodu braku elastyczności mogą powodować uszkodzenia paznokci.

Co to jest gradacja pilnika?

Gradacja, czyli ziarnistość oznacza ilość ziarenek mieszczących się na 1 cm² powierzchni. W tym wypadku zasada jest prosta, im mniej ziarenek znajduje się na pilniku, tym jest on ostrzejszy. Do wyboru mamy więc następujące gradacje:

 • 80 – są to pilniki gruboziarniste, które za sprawą ostrej struktury służą głównie do pracy z najtwardszymi powierzchniami, np. do spiłowywania akrylu.
 • 100 – są to pilniki średnioziarniste, które służą głównie do pracy z paznokciami zbudowanymi na żelu budującym, akrylożelu lub do ścierania wierzchniej warstwy produktów światłoutwardzalnych.
 • 180 – są to pilniki średnioziarniste, które służą głównie do pracy z naturalną płytką oraz do nadawania poprawek przy przedłużanych paznokciach.
 • 240 – są to pilniki drobnoziarniste, które można wykorzystać do zmatowienia płytki lub wygładzenia masy żelowej i akrylowej.
 • 400 i więcej – w tej gradacji występują głównie polerki do paznokci, które możemy wykorzystać do wypolerowania i nabłyszczenia płytki.

Jaki kształt pilnika wybrać?

Pilniki do paznokci mają różne kształty, a do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć przede wszystkim:

 • Pilnik prosty – jest to najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny kształt, który sprawdza się zarówno podczas skracania, jak i formowania paznokci.
 • Pilnik łódka/półksiężyc – jest to kształt wielofunkcyjny, który doskonale sprawdza się podczas opracowywania paznokci w pobliżu skórek, ich formowania oraz nadawania im kształtu.
 • Pilniki trapez – jest to kształt dedykowany osobom preferującym szerokie pilniki, który umożliwia precyzyjne skrócenie płytki oraz pracę w okolicach skórek.
 • Pilniki banan – jest to kształt, który umożliwia piłowanie w okolicach skórek, a jego zaokrąglona budowa pozwala na szybkie i precyzyjne wykonanie manicure.

Pamiętajmy jednak, że kształt pilnika nie ma większego wpływu na kondycję i wygląd paznokci, a to jaki wybierzemy powinno zależeć wyłącznie od osobistych preferencji.

Jaki wybrać pilnik do paznokci naturalnych?

Do paznokci naturalnych świetnie sprawdzi się pilnik o gradacji 100/180. Jest to pilnik średnioziarnisty, posiadający stronę o małej ziarnistości 180 oraz średniej ziarnistości 100. Ten można z powodzeniem wykorzystać do opiłowania, skrócenia i nadania kształtu płytce. Doskonałym wyborem będzie również pilnik o gradacji 180/240, który posiada dwie strony o małej ziarnistości 180 oraz 240. Strona o gradacji 180 doskonale sprawdzi się do nadania paznokciom ostatecznego kształtu i długości, a strona o gradacji 240 sprawdzi się przy matowieniu naturalnych paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

Przy zamówieniach powyżej 99.99 zł

14 dni na zwrot

Bez zbędnych formalności

Wysyłka za granicę

Zamówienia wyłamy na cały świat

W 100% bezpieczne płatności

PayU | PayPal | MasterCard | Visa