Sposoby na wzmocnienie paznokci
Wiele kobiet boryka się z łamliwymi i rozdwajającymi się paznokciami, które są cienkie niczym kartka papieru. Czy można sobie z nimi poradzić, tak aby nie sprawiały aż tyle problemów? Oczywiście, że tak! Jest kilka niezwykle skutecznych sposobów, które z powodzeniem można stosować w domowym zaciszu i które wspomogą regenerację płytki. Dlaczego więc paznokcie się łamią i jak je wzmocnić? W jaki sposób zapuścić długie i zdrowe paznokcie? Przygotowaliśmy dla Was kilka bardzoe przydatnych wskazówek! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Jak skutecznie wzmocnić paznokcie?
2. Domowe sposoby na wzmocnienie paznokci
3. Inne sposoby na wzmocnienie paznokci
4. Czym jeszcze wzmocnić paznokcie?
Jak skutecznie wzmocnić paznokcie?
Zadbane paznokcie i idealnie dopracowany manicure to bez wątpienia wizytówka każdej kobiety, ale na ich kondycję wpływa wiele różnych czynników. Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Proces wzmacniania płytki należy rozpocząć od poznania budowy paznokci oraz przeanalizowania naszego codziennego jadłospisu. To właśnie brak składników odżywczych, witamin oraz minerałów jest jedną z głównych przyczyn łamliwości i kruchości paznokci. Te najbardziej potrzebne do utrzymania prawidłowej kondycji płytki to:
- Magnez – znajdziemy go między innymi w orzechach, ziarnach zbóż, ciemnym pieczywie, gorzkiej czekoladzie, brązowym ryżu, oraz warzywach strączkowych.
- Żelazo – znajdziemy go między innymi w żółtkach jaj, czerwonym mięsie, wątróbce z kurczaka, brokułach, fasoli, grochu, oraz ciemnym pieczywie.
- Cynk – znajdziemy go między innymi w rybach, czosnku, sezamie, migdałach, pestkach dyni, oraz czerwonym mięsie.
- Witaminy A – znajdziemy ją między innymi w nabiale, tłustych rybach, batatach, jarmużu, szpinaku, oraz dyni.
- Witaminy z gruby B – znajdziemy je między innymi w orzechach, pestkach, fasoli, jajkach, nabiale, oraz drobiu.
Domowe sposoby na wzmocnienie paznokci
Oczywiście, sama poprawa diety może nie wystarczyć, dlatego kolejnym krokiem jest pielęgnacja paznokci domowymi sposobami. W tym wypadku niezastąpione okażą się zabiegi, które przygotujemy na bazie składników dostępnych w większości domów. Część z nich możecie już znać, gdyż pokazywaliśmy je w naszych poprzednich wpisach, i co istotne, są bardzo uniwersalne – sprawdzają się przy wielu różnych przypadłościach. Przygotowane przez nas maseczki nie tylko wzmocnią i zregenerują naszą płytkę, ale i przyspieszą wzrost paznokci. Jak więc je przygotować? Sprawdźcie:
1. Kąpiel w oliwie z oliwek
Oliwę delikatnie podgrzewamy, następnie przelewamy do małej miseczki, w której zanurzamy paznokcie na około 15-20 minut. Taki zabieg pozwoli nam nawilżyć paznokcie i zregenerować mikrouszkodzenia.
2. Maseczka oliwy i z soku z cytryny
Przed pójściem spać mieszamy oliwę z kilkoma kroplami soku z cytryny, następnie wcieramy całość w paznokcie, zakładamy bawełniane rękawiczki i pozostawiamy na całą noc do wchłonięcia.
3. Maseczka z siemienia lnianego
W garnku podgrzewamy wodę, do której dodajemy 2 łyżki siemienia lnianego. Całość mieszamy do uzyskania gęstej masy, którą przelewamy do miseczki i czekamy do ostudzenia. W papce moczymy paznokcie przez około 15-20 minut.
4. Odżywka z czosnku
Rozgnieciony ząbek czosnku mieszamy z oliwą z oliwek. Przygotowaną maseczkę wmasowujemy w płytkę paznokcia, następnie pozostawiamy na około 15-20 minut, po czym całość zmywamy.
5. Maseczka z miodu i jajka
W miseczce dokładnie mieszamy surowe jajko, miód oraz oliwę do uzyskania gęstej masy, a następnie moczymy w niej dłonie przez około 15-20 minut.
6. Kąpiel w occie jabłkowym
W naczyniu mieszamy ocet jabłkowy z wodą w takich samych ilościach, po czym moczymy w nim paznokcie przez około 15-20 minut. Taka mikstura nie tylko wzmocni paznokcie, ale również pomoże zwalczyć zakażenia i infekcje.
Inne sposoby na wzmocnienie paznokci
W jaki sposób odżywić paznokcie? Kiedy poprawa naszego jadłospisu i stosowanie domowych sposobów na wzmocnienie paznokci nie przynosi zamierzonych efektów, można wypróbować również inne metody. Pierwszą z nich jest używanie koktajli witaminowych, czyli specjalnych odżywek do paznokci. Regularna kuracja takimi preparatami wzmocni i nawilży paznokcie, a efekty mogą być widoczne już po około 7-10 dniach stosowania. Oprócz tego, nie możemy zapominać o codziennej pielęgnacji dłoni za pomocą regularnego stosowania kosmetyków do pielęgnacji dłoni oraz kremów do rąk.
Podczas wykonywania codziennych obowiązków domowych (np. kiedy nasze dłonie mogą mieć kontakt z detergentami) zakładajmy rękawiczki ochronne, a w chłodniejsze dni nie zapomnijmy o tych, które ogrzeją nasze dłonie. Między zabiegami możemy stosować także oliwki do skórek, które oprócz dobroczynnego działania na same skórki, mają również bardzo pozytywny wpływ na wyrastające paznokcie.
Czym jeszcze wzmocnić paznokcie?
Kolejnym sposobem na wzmocnienie paznokci może być zrobienie manicure hybrydowego, który odpowiednio wykonany nie tylko ochroni paznokcie przed czynnikami zewnętrznymi, ale przede wszystkim nie ma negatywnego wpływu na samą płytkę, co dokładnie wyjaśniamy we wpisie czy hybrydy niszczą paznokcie. Zastosowanie bazy kauczukowej, bazy hybrydowej lub bazy budującej do hybryd, następnie jednego z lakierów hybrydowych, a na koniec wykończenie stylizacji za pomocą topu no wipe, topu do hybryd lub topu matowego do hybryd zabezpieczy naturalne paznokcie na kilka tygodni i pozwoli im rosnąć, nie narażając ich na złamania.
Pamiętajmy jednak, że o ile sam manicure hybrydowy nie niszczy paznokci, o tyle jego nieprawidłowe usuwanie może pogorszyć ich stan, dlatego warto wybierać tylko i wyłącznie wysokiej jakości zmywacze do paznokci lub korzystać z frezarki. Jeżeli więc do usunięcia lakieru hybrydowego zamierzamy użyć preparatu, wybierzmy płyn do usuwania hybryd, który jest mniej inwazyjny, niż klasyczny aceton do hybryd.
Bardzo ważne: sam aceton kosmetyczny ma negatywny wpływ na paznokcie i skórki wokół nich jedynie, gdy go nadużywamy. Jeżeli więc korzystamy z niego raz na kilka tygodni, nie powinien pogarszać stanu paznokci. Pamiętajmy jednak, że jest to silny rozpuszczalnik, który wysusza, dlatego po jego użyciu warto zastosować preparat nawilżający (może być to krem do rąk lub oliwka do skórek i paznokci).