Koszyk

WYSYŁKA OD 9.99 ZŁ | DARMOWA DOSTAWA OD 99.99 ZŁ

Dlaczego paznokcie się łamią?

Dlaczego paznokcie się łamią i jak je pielęgnować?

Przyczyny łamliwości paznokci i jak im zapobiegać

Paznokcie podczas wykonywania codziennych obowiązków mają styczność ze szkodliwymi detergentami, kosmetykami oraz przedmiotami, które mogą uszkodzić ich delikatną strukturę. Te są narażone na liczne urazy, wynikiem czego stają się kruche i łamliwe. Jest to problem, który dotyka szereg osób, a przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Na kondycję paznokci wpływa bowiem mnóstwo różnych czynników, takich jak genetyka, nieodpowiednia dieta, niekorzystne działanie chemikaliów, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura i wiele innych. Jak więc zapobiegać ich łamliwości? Jak zapuścić długie i zdrowie paznokcie? Mamy dla Was kilka bardzo skutecznych wskazówek!


W tym artykule znajdziesz:
1. Dlaczego paznokcie się łamią?
2. Dlaczego paznokcie łamią się w połowie?
3. Jak poprawić kondycję paznokci?
4. Jakich produktów używać do łamliwych paznokci?
5. Jak dbać o paznokcie?


Dlaczego paznokcie się łamią?

Kruche i łamliwe paznokcie to w dużym skrócie mówiąc łamliwa płytka rogowa, która pokrywa palce u rąk i stóp. Jednym z jej najważniejszych składników jest keratyna, odpowiadająca między innymi za prawidłowy wzrost i budowę paznokci – nie możemy więc dopuścić do jej niedoboru. Kolejnym czynnikiem mającym istotny wpływ na kondycję paznokci jest korzystanie ze środków chemicznych i preparatów dezynfekujących. To właśnie ich kontakt z dłońmi wpływa bardzo negatywnie zarówno na paznokcie, jak i skórki wokół nich. Duży wpływ ma również genetyka, jeżeli więc wśród członków rodziny zdarza się podobny problem, prawdopodobnie to geny ponoszą winę. Następną przyczyną łamliwych paznokci może być nieodpowiednia dieta, a konkretniej zbyt mała podaż składników odżywczych, takich jak krzem, cynk, potas, wapń, żelazo, witaminy z grupy B i F oraz magnez. Co jeszcze może powodować kruchość i łamliwość płytki rogowej?

Dlaczego paznokcie łamią się w połowie?

Osoby robiące paznokcie hybrydowe powinny zwrócić uwagę na produkty, których używają, i chodzi tutaj nie tyle o same hybrydy, co zmywacze, za pomocą których usuwają lakier hybrydowy. Bowiem tak jak wyjaśnialiśmy we wpisie czy hybrydy niszczą paznokcie to nie sam manicure hybrydowy wpływa negatywnie na płytkę paznokcia, a jego nieumiejętne lub nader częste zdejmowanie. Bardzo ważna jest również regularna pielęgnacja, a jej brak może być tak samo jak zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura jednym z powodów łamliwych i kruchych paznokci. Podsumujmy więc jakie czynniki sprzyjają łamliwości płytki rogowej:

  • dieta uboga w cynk, potas, wapń, żelazo, witaminy z grupy B i F oraz magnez,
  • czynniki atmosferyczne – wilgoć, mróz, suche powietrze,
  • częste zmiany temperatury,
  • nadmierne lub nieumiejętne używanie zmywaczy z acetonem,
  • nieumiejętne piłowanie paznokci,
  • częsty kontakt z detergentami i substancjami chemicznymi,
  • brak regularnej pielęgnacji.

Bardzo ważne: warto wspomnieć, że wygląd paznokci może świadczyć o tym, czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, dlatego nie należy lekceważyć oznak związanych z pogorszeniem ich stanu.

Jak poprawić kondycję paznokci?

Wzmocnienie paznokci zacznijmy od podstaw, czyli poprawy diety. Uzupełnijmy więc codzienny jadłospis o produkty bogate w witaminy A, E, F, B1, B2, B3, B9, oraz magnez, cynk, żelazo, potas i fosfor. Większość tych składników znajdziemy w suszonych owocach, pestkach dyni, nasionach słonecznika, sezamie, jajkach, rybach, roślinach strączkowych oraz zbożach. Należy pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu organizmu, bez względu na porę roku. Kolejnym punktem poprawy kondycji paznokci, jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętajmy zatem o zakładaniu gumowych rękawiczek do wykonywania obowiązków domowych, zwłaszcza gdy nasze dłonie są narażone na kontakt z detergentami, a w chłodniejsze dni nie zapomnijmy o ciepłych rękawiczkach, które ochronią je przed mrozem. Doskonałe rezultaty daje również codzienna pielęgnacja paznokci domowymi sposobami – ta nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych i jest niezwykle skuteczna. Przy takiej dbałości o paznokcie i bogatym jadłospisie, poprawa ich kondycji może nastąpić już po 3-4 tygodniach od wprowadzonych zmian.

Co zrobić, gdy zależy nam na jeszcze szybszym uzyskaniu rezultatów? Są na to sposoby! Jeżeli domowe sposoby pielęgnacji dłoni nie wystarczają, czas postawić na produkty, które wspomogą ich regenerację. Zacznijmy więc od preparatów, które powinny znaleźć się w każdej kobiecej torebce, czyli kremów do rąk. Te kosmetyki w zależności od wymagań powinno się stosować nawet kilka razy dziennie. Które zatem wybrać? Jeżeli zależy nam na lekkich produktach, które sprawdzą się podczas cieplejszych miesięcy, wybierzmy kolekcje Protein Bliss. Są to kremy bogate w proteiny, które charakteryzują się niezwykle szybką wchłanialnością, a przy tym nie pozostawiają uczucia lepkości. Gdy jednak szukamy produktów dedykowanych chłodniejszym miesiącom, postawmy na kolekcję Omega Elixir. Są to preparaty, które za sprawą zdrowych kwasów tłuszczowych nawilżają, natłuszczają i chronią dłonie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Kremy do rąk, które wspomogą regenerację dłoni:


Doskonałym rozwiązaniem jest również regularne stosowanie oliwek do skórek i paznokci z serii Magnificent Oil. Te za sprawą wysokiej zawartości witamin A, E, D oraz witamin z grupy B, wykazują silne działanie nawilżające i regenerujące. Kolejnym preparatem, w który warto się zaopatrzyć jest odżywka do paznokci Magic Care. Jest to płyn zawierający olej z nasion słonecznika, olej arganowy oraz witaminy takie jak A, B5 i E, przez co wzmacnia i uelastycznia płytkę paznokcia, jednocześnie chroniąc ją przed złamaniami.

Oliwki do skórek, które nawilżą i odżywią skórki i paznokcie:

Jak dbać o paznokcie?

Dieta bogata w składniki odżywcze, odpowiednia ochrona i regularna pielęgnacja to elementy, które będą miały ogromny wpływ na poprawę kondycji paznokci. O czym jeszcze warto pamiętać? Bardzo ważną rolę pełnią produkty kosmetyczne codziennego użytku. W tym wypadku wskazane jest wybieranie tych, których składy są bezpiecznie i nie zawierają komponentów uważanych za szkodliwe lub takich, które mają w sobie składniki ochronne. Jeżeli więc planujemy usunięcie hybryd, pośród zmywaczy do paznokci poszukujmy preparatów wzbogaconych o składniki pielęgnacyjne. Doskonałym rozwiązaniem jest tutaj płyn do usuwania hybryd, który za sprawą zawartości lanoliny ochrania paznokcie i skórki wokół nich, nie tracąc jednocześnie właściwości pozwalających na sprawne usunięcie komponentów światłoutwardzalnych. Jest to świetna alternatywa dla acetonu kosmetycznego, który używany nader często może wpływać negatywnie na kondycję paznokci.

One comment

  1. Wiadomo, dieta to prawdopodobnie jeden z najważniejszych czynników w aspekcie dbania o kondycję paznokci. Kilka bardzo ciekawych wskazówek, dzięki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

Przy zamówieniach powyżej 99.99 zł

14 dni na zwrot

Bez zbędnych formalności

Wysyłka za granicę

Zamówienia wyłamy na cały świat

W 100% bezpieczne płatności

PayU | PayPal | MasterCard | Visa