Dlaczego paznokcie się łamią, i jak je pielęgnować?

Przyczyny łamliwości paznokci, oraz jak im zapobiegać

Paznokcie podczas codziennych obowiązków są narażone na liczne urazy. Płytka paznokcia (sprawdź też: budowa paznokci) podczas wykonywania pracy ma styczność ze szkodliwymi detergentami, kosmetykami, oraz przedmiotami które mogą uszkodzić jej delikatną strukturę. Wiele osób ma także genetycznie skłonności do łamania się i rozdwajania paznokci, co powoduje jeszcze większe problemy. Jak więc zapobiegać ich łamliwości? Mamy dla Was kilka bardzo skutecznych wskazówek!

Dlaczego paznokcie się łamią?

Na łamliwość paznokci wpływ może mieć bardzo wiele czynników, poczynając od uwarunkowań genetycznych, przez nieodpowiednią dietę, nieprawidłową aplikację produktów do manicure (sprawdź też: czy hybrydy niszczą paznokcie) aż do nadmiernego kontaktu z chemikaliami. Jeżeli członkowie Twojej rodziny mają podobny problem, prawdopodobnie winne są geny, i niestety z tą przyczyną jest najtrudniej walczyć, ale głowa do góry! O ile genów nie zmienimy, o tyle odpowiednia dieta, regularna pielęgnacja dłoni domowymi sposobami, oraz stosowanie specjalnych oliwek do skórek i paznokci, mogą znacznie polepszyć ich stan. Jeżeli zaś w Twojej rodzinie nie występuje problem łamliwości paznokci, prawdopodobnie wystarczy dodać kilka produktów do codziennego jadłospisu oraz ograniczyć dostęp do chemikaliów mających negatywny wpływ na płytkę paznokcia.

Jakie czynniki sprzyjają łamliwości paznokci?

 • dieta uboga w żelazo, krzem, cynk i witaminy z grupy B,
 • czynniki atmosferyczne – wilgoć, mróz, suche powietrze,
 • częste zmiany temperatury,
 • używanie zmywaczy z acetonem,
 • nieumiejętne piłowanie paznokci,
 • częsty kontakt z detergentami, substancjami chemicznymi.

Jak poprawić kondycję paznokci?

Gdy poznasz przyczynę łamliwości paznokci, lub chcesz jej zapobiec, najważniejszym czynnikiem będzie wzbogacenie diety. Jeżeli chcesz wzmocnić paznokcie, rozpocznij od wprowadzenia do jadłospisu produktów bogatych w witaminę A, E, B1, B2, B3, B9 a także magnez, cynk, żelazo i fosfor. Większość tych dobroci znajdziesz w pestkach dyni, nasionach słonecznika, czy sezamie. Bardzo dobrym pomysłem, jest włączenie do diety suszonych owoców, zbóż, jajek (wraz z żółtkiem gdzie znajduje się najwięcej wartości), oraz roślin strączkowych, należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Przy tak bogatym jadłospisie, poprawa kondycji paznokci może nastąpić już nawet 3-4 tygodnie od wprowadzonych w diecie zmian.

Jak dbać o paznokcie?

Wprowadzenie do jadłospisu produktów które odbudują lub poprawią kondycję paznokci to dopiero pierwszy krok. Kolejnym ważnym elementem jest ochrona (sprawdź też: manicure bez tajemnic) oraz pielęgnacja (sprawdź też: jak pielęgnować paznokcie domowymi sposobami). Najprostszym sposobem jest używanie kremów do rąk po każdym myciu dłoni, dzięki czemu zabezpieczysz je przed szkodliwymi czynnikami, i ochronisz paznokcie. Wysokiej jakości kosmetyki do pielęgnacji dłoni, charakteryzują się dobrą wchłanialnością oraz brakiem tłustych plam po ich zastosowaniu. Pamiętajmy także o szkodliwym działaniu detergentów, przed którym uchronisz się używając gumowych rękawic podczas codziennych obowiązków domowych, oraz o mającym negatywny wpływ na płytkę paznokcia acetonie (w tym wypadku lepszym wyborem będzie aceton z lanoliną), którego należy unikać mając problemy z łamliwością paznokci (sprawdź też: jak zmyć hybrydy oraz jak usunąć lakier hybrydowy). Dodatkowo na kondycję paznokci niezwykle pozytywnie wpłynie regularne stosowanie preparatów witaminowych, oraz oliwek wzmacniających.

1 Komentarz

 1. Lis 01 2017 o godzinie 6:01 PM
  Natalia

  Wiadomo, dieta to prawdopodobnie jeden z najważniejszych czynników w aspekcie dbania o kondycję paznokci. Kilka bardzo ciekawych wskazówek, dzięki! 🙂